Yeni Yatırım Aracı Bitcoin Ne Denli Güvenlidir?

Sanal dünya üzerinden gerçekleştirilen yatırım araçlarından biri ola Bitcoin, merkez bankası bağlantısı olmayan sanal bir para birimidir. Son yıllarda oldukça fazla ilgi gören ve yatırımcı sayısı günden güne artan sanal para birimi, dolar, euro gibi para birimlerine alternatif olarak görülmeye başlanmıştır.

Bitcoin Güvenli Bir Yatırım Türümüdür?

Belirli bir protokol çerçevesinde işleme tabi tutulan bitcoin işlemleri, şifrelenme yöntemi ile güvenli bir hale getirilmektedir. Kayıt hafızası da oldukça sağlam bir şekilde yapılandırılmış özel bir yatırım sistemidir. Web üzerinden oluşturulmuş olan cüzdanlara ait şifrelerin kullanıcı hatasına bağlı olarak, çalınması ya da bilgisayarların hacklenmesi dışında, güvenlik konusunda sorun yaşanmamaktadır. Günlük hayat içerisinde cüzdan ya da kredi kartını kaybetmek ile aynı işleyişe sahiptir. Tanımlanan kripto özelliği zaten aynı paranın ikinci defa satılmasını önlemektedir. Sistem otomatik olarak paranın kişiye ait olduğunu, transfer yapılmadığını teyit etmektedir. Bu sayede hileli bir şekilde işlem yapmak mümkün değildir.

Yeni Yatırım Aracı Olan Bitcoini Kullanmak Avantajlı mıdır?

Sonu olan bir sistem olması aracılığı ile enflasyon olasılığı oldukça düşüktür. Maksimum üretilme adeti 21 milyon olan bitcoinin teknik tasarımı nedeni ile enflasyon artıran özellikleri bünyesinde barındırmamaktadır. Hükümet bağlantısı olmaması sebebi ile çökme durumu pek yoktur. Küçük bir hafıza kartına sığmasından dolayı taşıması kolay bir yatırım şeklidir. Çok daha ucuz – hızlı ve güvenli para transferi, ödeme ve alışveriş imkanı sunmaktadır. Aracı olmadan, peer to peer sistemi sayesinde direk çalışılan bir yatırım aracıdır.