Organik Tarım Ve Organik Besinler

Organik tarım nedir?

Organik tarım kısaca tarımsal üretimde hiç bir yapay ilaç kullanılmadan uygulanan çiftçilik yöntemidir. Organik tarımım önemi son zamanlarda ciddi şekilde dikkat çekilmiş ülkemizde olduğu gibi tüm dünya da organik tarıma yönelmiştir. Dünyada ekolojik dengenin çeşitli nedenlere bağlı olarak bozulması sonucu organik tarım ortaya çıkmıştır. Organik doğal ürünler aslında bundan 60 ya da 70 yıl öncesine geri dönüştür. Çünkü o yıllarda hiç bir kimyasal ürün kullanılmadan organik ürünler yetiştirilmekteydi.

 

Kısaca organik tarım hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Tüm dünyada hızlı nüfus artışına paralel olarak ölümlerde farklı nedenlere bağlı olarak artmaktadır. Bunda en başta gelen sağlıksız, kimyasal ilaç ve koruyucu gibi bileşenlerin gıda sektöründe hızlı bir şekilde kullanılmaya başlanmasıdır. Hazır gıdalarda hızlı tüketimin olması nedeniyle, tıp tarihinde sağlıksız besinler olduğu kanıtlandığı halde aşırı tüketimler söz konusu olmaktadır. Hazır gıdalar ve çabuk hazırlanabilen fastfood tarzı yiyeceklerden tüketen insanlar aşırı kilo alma ve farklı hastalıklara yakalanabilmektedirler.

Hazır yiyecekler ve şekerli içecekler yerine doğal besinler tüketmeleri sağlık açısından son derece faydalıdır. Doğal besinlerde hiç bir katkı maddesi bulunmadığı için insan sağlığı üzerinde etkisi büyüktür. Çiftçileri organik tarıma yönlendirmek için ülkemizde ve tüm dünyada devlet tarafından ciddi destekler sağlanmaktadır. Organik ürünlerin iç ve dış piyasada önemli bir potansiyeli olduğu için ülke ekonomisine katkıları da oldukça fazladır.

 

Organik Besinler Her Alanda Bulunabilmekte Midir?

Organik besin denilince sadece bitkisel ürünler değil, hayvansal ürünlerde de organik üretim ülkemizde yapılmaktadır. Ülkemiz iklim şartlarında her türlü sebze, meyve ve hayvansal üretimleri hiç bir kimyasal ya da katkı maddesi kullanılmadan yapılabilmektedir. Üretimi yapılan bu doğal ürünleri gönül rahatlığı ile tüketebilir ve sağlığınızı en iyi şekilde koruyabilirsiniz. Organik doğal ürünler daha uzun zaman bozulmadan bütünlüğünü koruyabilmektedir.

Günümüzde semt pazarlarında köylerden gelen satıcılara talep bu nedenle oldukça artmıştır. Çünkü köy yaşamında organik beslenme daha ön plana çıkmaktadır. Ülkemizde organik tarım tüm meyve çeşitlerinde, tüm sebzelerde, hayvansal ürünlerde ise yumurta, et, süt, bal, tereyağı, peynir gibi gıdalarda doğal olarak üretilmektedir. Doğal organik ürünleri kullanmalı ve sağlığımızı en iyi şekilde korumalıyız.