Kösem Sultan Hangi Kanalda?

Çok çalkantılı bir hayatı Osmanlı imparatorluğunun merkezinde yaşayan Kösem Sultan, dört oğlundan biri olan ve en son olarak tahta çıkan 1. İbrahim’in sağlık sorunlarını gidermek adına çok büyük uğraşlar vermiştir. Büyük kardeşi 4. Murat döneminde ölüm korkusunu derinden yaşayan ve bu sebepten dolayı delirdiği söylenen padişah, özellikle annesi tarafından desteklenerek hem hayatı biraz olsun düzene girmiş, hem de padişah olup ülkeyi de yönetmiştir.

Uzun yıllar boyu sarayın en yetkili kadını konumunda olan Kösem Sultan, oğlu İbrahim’in zevcesi olan Turhan Sultan ile de defalarca karşı karşıya gelmesine rağmen, onun kendine bir torun vermesi, kendi adına bütün olumsuzlukları gölgede bırakmıştır. Kadınlara ilgisini kaybetmiş bir oğuldan torun sahibi olmak adına yıllarını harcayan Sultan, belki de bu yolla kendi sonunu hazırlamıştır. Sultanın torunu olan 4.ç Mehmet, aynı zamanda Turhan Sultan’ın oğlu olunca bu durumun işleri tersine çevirmesi kaçınılmaz olmuştur.

Osmanlı imparatorluğunda saray içi infazları çok sık yaşanırdı. İktidar ve gücü kaybeden pek çok insan gibi Kösem Sultan’ın sonu da hazin olmuş ve bir gece odasında boğularak öldürülmüştür. Bunun planlanan bir cinayet olduğu ise ertesi gün sultana yakınlığı ile bilinen herkesin idam edilmesi ile ortaya çıkmıştır. Sadakat ve ahde vefa konusu bazen bizim anlamadığımız şekillerde işlemektedir. İnsanlarda bulunan bu genel iktidarlık hırsı, biraz acımasız da olsa devletin bekasına uygun olarak ölümle sonuçlanan müdahaleleri meşru kılmıştır.

Comments

Bir cevap yazın