Klimaların Ömrü Kısalır Mı?

Ev ve işyeri için klima seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle alanın metrekaresi, izolasyon durumu ve cephesi büyük önem taşımaktadır. Örneğin 20 metrekare izolasyonlu bir ortam için 9000BTU klima ideal iken aynı ortamda izolasyonsuz ve kuzey veya güney cephe ise olması gerekenin bir büyüğü tavsiye edilmektedir.

Klima cihazları kendi içerisinde enerji sınıfına ve gaz sistemine göre ikiye ayrılmaktadır. Eski gaz kullanan ve yeni gaz kullanan klimalardır. Klima cihazları 2 üniteden oluşmaktadır. Bunlar dış ünite ve iç ünitedir. Bunun dışında ev kullanımı ve iş kullanımı açısından da 4 çeşidi bulunmaktadır. Bunları 9000BTU, 12000BTU, 18000BTU ve 24000BTU olarak sıralayabiliriz. Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında BTU yani kapasite değeri de önem taşımaktadır.

Kapasite değerine karar vermek için binanın konumu, bulunduğu kat, duvar veya camların yeri, ısı yayan diğer cihazlar ve mekândaki insan sayısı dikkat edilmesi gereken hususlardır. Eğer bu değer doğru olarak hesaplanmazsa klimanın ömrü olandan daha çok kısalmaktadır. Diğer bir önemi ise doğru kapasitede seçilmeyen cihazlar enerji tüketimi açısından zarar vermekte ve daha çok elektrik harcatmaktadır. Bundan dolayı cihaz kapasitesinin gerçek kapasitede belirlenmesi gerekmektedir. Buna dikkat etmek büyük bir enerji tasarrufu yapmayı sağlayacaktır.

Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler marka ve modellere göre kendi içlerinde de farklı değerler bulundurmaktadır. Klimalar biofiltre, karbonfiltre ve plazma filtre olarak filtrelerine göre de ayrılmaktadırlar. Piyasadaki çoğu klimada karbon filtre bulunmaktadır. Klima tavsiyesi olarak plazma filtre tavsiye edilen filtredir.

Inverter tip klimalar en üst sekmen tip klimalar olmakla birlikte verimliliği en fazla olanlardır. Isıtma performansı diğer klimalara göre daha yüksektir. Klima cihazları soğutma için tasarlanmıştır ancak ısıtma özellikleri de bulunmaktadır. Olması gerekenin bir büyüğü tercih edilirse ısıtma daha verimli yapılabilmektedir. Sadece klima ile ısıtılacak ortamlar için inverter tip klima tavsiye edilmektedir.

Klima tavsiyesi olarak klimaların bakır boru mesafesi ne kadar düşükse verimliliği o kadar artmaktadır. Ayrıca iş yerleri için ideal olan salon tipi klimada mevcuttur. Ortalama 100 metrekare bir alanı ısıtabilmektedirler.

 

Klimayı verimli kullanmak için nelere dikkat edilmeli?

Klimayı tasarruflu kullanmak için montaj veya keşif esnasında tespit edilen doğru yere ve elektrik şartlarına dikkat edilmelidir. Örneğin dış ünitesi çok güneş alan bir yerde veya kapalı alanda olan cihazlarda verim %20 oranında düşmektedir. Dolayısıyla montaj ve klimanın yer tespiti bu konuda büyük önem taşımaktadır. Bunun haricinde klima konulacak odada klima çalıştırıldığı anda kapasite yeterince herhangi bir kapı veya cam açık bulunmaması gerekir.

Comments

  • Bilal Beşle

    Şubat 21, 2018 at 8:00 pm

    Klimaların ömrü kısalması gibi bir durum yok sade ve sadece bakımı ile alakalı bir durum var bence mekanik olarak bozulmalarına bişey diyemem ama bakımlarını düzgün şekilde yapmanız yeterlidir uzun yıllar kullanmanız için

Comments are closed.