Kişisel Gelişim Merkezleri Arasında En İyisi Hangisidir?

Kişisel gelişim nedir? Öncelikle bunu bilmek kişisel gelişim merkezini seçmede yardımcı olacaktır. Kişisel gelişim; kişinin kendini tanıması bu tanıma sürecinde kendisinin eksik yanlarını olumlu olumsuz yanlarını ayırt edebilmesi, eksik olarak gördüğü yanlarını tamamlamasını sağlamaya çalışma aşamasıdır. Kişi kendini geliştirmeye başlamaya karar verdiği anda kişisel gelişimi başlamış demektir. Kişisel gelişimi insanlar kendi başlarına da sağlayabilmekte uzman yardımın da merkezlerde de bunu sağlayabilmektedir.

Kişisel gelişim merkezleri neden tercih edilmeli, başlıca öğreti olarak kullanılan şeyler nelerdir, bu merkezler hangi amaçlar doğrultusunda hizmet vermektedirler bunlar hakkında ne kadar bilinçli olunursa böyle bir merkez seçmek ya da gitmeye karar vermek için en doğru yol izlenecektir.Kişisel Gelişim Merkezleri Arasında En İyisi Hangisidir?

Kişisel Gelişim Merkezleri

Kişisel gelişim merkezleri zor zamanlarla nasıl başa çıkılması gerektiğini, sistemsel düşüncenin gücünü nasıl kullanabileceğinizi, duygusal zekânın nasıl geliştirileceğini, fazla nitelik sahibi olmanın aslında tamamen bir yetenek olduğunu suç olmadığını, başarısızlıklarının azimle nasıl başarıya dönüşebileceğini, beyin geliştirme yöntemlerini, birçok konuda fobi sahibi olan insanların fobilerini yenmelerinin mümkün olduğunu ve bunun gibi birçok konuda destek vererek insanlara hizmet vermektedir. Örneğin; olumsuz düşünen bir bireyi ele alalım, gülmenin ya da daha doğrusu fazla gülmenin başa bir şey getireceği konusu genel olarak tüm Türk insanlarında bir inanç olmaya başlamıştır. Ülkenin geneli bu olumsuz korkuya sahiptir, bu yüzdendir ki gülmeleri bile eksik olan insanlar vardır.

Bu olumsuz düşünce bu merkezlerde yardım eşliğinde nasıl değiştir ya da değiştirilebilir mi? Bunu şöyle kısaca bir Rus atasözünden alıntı yaparak anlatmak mümkündür. “Olumsuz düşünen kişi, çiğ bir yumurtayı bütün halde kabuğuyla yutmuş bir adama benzer. Yumurtanın kırılacağı korkusuyla hareket edemez, civciv çıkacağı korkusuyla da hareketsiz duramaz.’ Yani olumsuz düşünen bir kişi olumsuz düşündüğü şeyi yapmaktan kendi alıkoyamazken yapmaması gerektiğini de düşünmeye devam etmektedir. Hiç bir başarı emin olun ki başarısızlıklarla süslenmeden bu hale gelmemiştir. Her şeyden önce insanın kendi çabası ve kararlılığı önemlidir.