Hızlı Bir Alışveriş Listesi Oluşturmak

Günümüzde en önemli konuların arasına alışveriş de girmeye başlıyor. İnsanlar indirimleri takip etmeye çalışıyor ama aynı zamanda kredi kartlarının limitleri de gittikçe artıyor ve artırdıkça aşılıyor. Peki, bunun nedeni ne? En önemli nedeni bilinçsiz alışveriş yapmaktır. Bunu önlemenin en kolay yanı ise hızlı bir alışveriş listesi hazırlamaktır. Bu alışveriş listesini hazırlarken dikkat etmemiz gereken en önemli noktalar neler?

İhtiyaçlarınızı Belirleyin

İlk adımımız ihtiyaçlarımızı belirlemek. Bu daha kolay yapmak için bir ihtiyacınız olduğunda onu telefonunuza ya da sürekli kullandığınız not defterine yazabilirsiniz. Böylelikle hızlı bir liste hazırlamak daha az zamanınızı alır ve daha kolay işe koyulursunuz.

İhtiyaçlarınızı Eleyin

Bu adım eğer belirli bir bütçeyle alışveriş yapmak istiyorsanız çok önemli olacaktır. Bu adım için yapmanız gereken ilk şey; öncelikli ihtiyaçlarınızı belirlemek olacaktır. İhtiyaçlarınızı üç bölüme ayırabilirsiniz. Bu bölümler; en önemli ihtiyaçlar, gerekli olanlar, ertelenebilecekler olabilir. İlk amacınız en önemli ihtiyaçlarımızın olduğu kırmızı listeyi alışverişte gidermek olsun. Ve her bölüm için kendinize ortalama bir bütçe belirleyin. Ve bu bütçeyi aşmamaya çalışın.

En Önemli İhtiyaçlar Bölümü

Bu bölümü belirlerken son zamanlarda en çok ihtiyaç duyduklarınız belirleyin bunlar; kıyafet, bakım ürünü veya yiyecekler olabilir. Hepsini yazdıktan ya da belirledikten sonra gerekli olanlar, ertelenebilecekler bölümüne aktarmak için bazılarını eleyebilirsiniz. Bu bölümdekileri belirledikten sonra en son ortalama bir bütçe belirlemeyi unutmayın.

Gerekli Olanlar Bölümü

Bu bölümde ikinci dereceden ihtiyaçlarınızı yazmalısınız. Yani lazım olan ama ondan daha öncelikli ihtiyacınız da var olanları listeleyin. Onlar için de ortalama bir bütçe hazırlayın ama bu bütçeyi hazırlarken gerçekçi olun. Ne çok az ne de çok fazla olmasın. Bunun için internetten fiyat bakıp bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ertelenebilecekler Bölümü

Bu bölümde erteleyebileceğiniz ihtiyaçlarınızı yazın. Yani daha çok keyfi ihtiyaç olsun bunlar. Ama sürekli ertelemeyin. İki listede ertelenebilecekler bölümünde olanları üçüncü defa alışverişe gittiğinizde gerekli olanlar bölümüne aktarabilirsiniz. Bu bölümde bütçe belirlemenize ihtiyacınız yok eğer diğer bölümlerdeki ihtiyaçlarınızı karşıladığınız halde bütçeniz kaldıysa onu bu bölümde kullanabilirsiniz.