Bitcoin Üretim İşlemi – Bitcoin Madenciliği

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin sistemine olan ilginin artması ile beraber bitcoin nasıl üretilir sorusu da daha çok sorulmaya başlanmıştır. İlk çıktığı 2009 yılı sonrasında bir dönem değeri bilinmeyen bitcoin, zaman içerisinde kendini geliştirerek herkesin merak ettiği ve yatırım yapmak için uğraştığı bir sistem haline gelmiştir.

Bitcoin üretebilmek için bitcoin madenciliği denilen mining işleminin yapılması gerekir. Bunun için de öncelikle bir sanal cüzdan olması gerekmektedir. Bitcoin madenciliği aslında dikkatli yapıldığı zaman kolay bir işlemdir. Ancak bitcoin fiyat grafiğinin de düzgün bir şekilde takip edilmesi önemlidir.

Bitcoin üretmek evdeki bilgisayarlardan pek mümkün olmamaktadır. Çünkü bilgisayarların çok gelişmiş sisteme sahip olması gerekir. Ev ortamında bu imkânsız gibi bir şeydir. Ancak bitcoin mining yapan borsalardan biri ile çalışarak bitcoin üretilebilir. Peki, bu nasıl yapılır?

Bitcoin Üretmek

Bitcoin madenciliğine adım atarak bitcoin üretmek isteyen kişilerin bir bitcoin borsasına üye olması ve sanal cüzdan oluşturması gerekir. BTC de denilen para birimi üzerinden bir bitcoin hesabı oluşturularak bitcoin almak gerekmektedir. Bu anlamda hem Türkiye’de hem de Avrupa’da açılan sayısız bitcoin borsası vardır. Yurtdışındaki borsaların sayısı çok daha fazladır ve hangisinin güvenilir ya da karlı olduğunu belirlemek zordur. Ancak Türkiye’de 4 tane bitcoin borsası vardır. Bunlar içerisinden seçim yapmak çok daha kolaydır.

Bitcoin mining işlemi için borsa belirlendikten sonra üyelik aşamasına geçilir. Bu aşamada sistemin yönlendirmeleri ile üyelik adımları gerçekleştirilir. Sisteme ayrıntılı olarak kişisel bilgi girme zorunluluğu yoktur. Üyelik bilgileri doldurulduktan sonra havale yöntemi ya da kredi kartı ile hesaba para gönderilerek bitcoin alımı gerçekleştirilir. Alınan bitcoinler cüzdana eklenir ve bitcoin madenciliği de böylece başlamış olur. İstenildiği zaman bitcoin sistemine girerek bitcoin alım – satım işlemleri yani bitcoin madenciliği yapılabilmektedir.