Bitcoin Nedir?

İnsanların üretmeye başlamasıyla birlikte, çok şey değişmeye başladı. İhtiyaçları karşılamaya yönelik üretimler topluca yapılmaya başladı. Ancak üretilen ürünler üretimi yapan kişinin ihtiyacından fazlasıydı. Kişi için gereğinden fazla olan bu ürün, ihtiyacı olan bir başka ürün ile değiş tokuş ediliyordu. Ancak ortada büyük bir sorun vardı. İnsanlar ihtiyacı olan ürünle sattığını ürünü değiş tokuş edecek kişileri bulmakta zorlanıyordu. Bu sorunu çözmek adına Lidya’lılar bir adım attı ve parayı icat etti. Bu sayede kişiler değiş tokuş yapmak üzere ihtiyaçları olan ürünleri aramaktan vazgeçip, satışa odaklanabildi ve herkes ihtiyacı olan ürüne istediğini satarak rahatlıkla ulaşabilir hale geldi. Bu durum Anadolu’yu hızla geliştirmeye başladı.

Zaman geçtikçe dünya globalleşti ve teknoloji ilerledi. Para bankalara yatırılıp güvence altına alındı. Ancak ortada hala para vardı. Sizce de tam bir güvenlik için paranın da sanal ortamlarda temsil edilmesi gerekmez mi? İşte bu durum günümüzde bitcoin aracılığıyla sağlandı.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, para birimidir. Günümüzün para birimlerinin aksine somut varlığı bulunan kağıt paradan oluşmaz. Sanal ortamda bulunmakta ve üretilmektedir. Bu para biriminin üretimi sırasında karmaşık ve çözülmesi imkansız kodlar kullanılır. Bu kodlar paraları oluşturmaktadır. Çok yüksek kalitedeki bilgisayarlar tarafından soğuk ortamda haftalarca çalışılarak programlar aracılığıyla üretilen bu parayı kişilerin evlerinde üreterek kazanç sağlaması mümkün değildir. Bitcoin sanal cüzdanlarda tutulmakta ve exchange yöntemiyle elde edilebilmektedir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin almak için öncelikle “wallet” ismiyle bilinen sanal cüzdana sahip olmalısınız. Ardından yapmanız gereken şey bu cüzdana yani hesaba bitcoin almak olacaktır. Günümüzde bitcoin al komutu vermek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Sahip olduğunuz bitcoin cüzdanına banka hesabınızı bağlayabilirsiniz. Bu yoldan işlem ücreti ödeyerek bitcoin alabilir ve cüzdanınızda biriktirip harcayabilirsiniz. Bir diğer yöntem para transfer yöntemleridir. Son olarak ise yüz yüze görüşmeler yaparak bitcoin alabileceğiniz bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemde bitcoin alacağınız kişiyle görüşür ve kararlaştırdığınız bitcoin miktarı karşılığında ödeme yaparsınız. Anonimliği sağlamak adına tercih edilmekte olan bir yöntemdir. Ancak tabiki bu işlem sırasında wallet hesabınızı kontrol edecek bir telefon, tablet veya bilgisayarı yanınızda bulundurmanızı öneririz.