Barkod Yazıcılar Ve İşlevleri

Barkod, farklı kalınlıktaki dik çizgilerden ve bu çizgilerin arasındaki boşluklardan oluşur. Barkod içerisinde bulunan verilerin başka bir ortama hatasız bir biçimde aktarmak için kullanılır. Barkod ürün ismi ve ürün kodu gibi bilgiler içermez. Barkod da ürüne ait sadece referans numarası olmalıdır. Çünkü bu referans numarası sayesinde ürüne ait tüm bilgiler, bilgisayara aktarıldığı zaman detaylı bir biçimde görülebilir. Piyasada farklı markalarda ve modellerde bulunan barkod yazıcılar, barkod basmak için kullanılır.

 

Nerelerde Kullanılır?

Barkod yazıcılar birçok alanda, ihtiyaç gereğince kullanılır. Barkod yazıcıların kullanım alanlarından örnek vermek gerekirse; Stok kontrolünde, satış noktalarında, yazar kasa uygulaması(P.O.S), personel devam kontrol sisteminde(PDKS), mağaza bazında ürün takibinde, güvenlik sistemlerinde, tatil köylerinde, eczane depolarında, eczanelerde, kan bankalarında, dernek ve lokallerde üye takibinde, hastanelerde, kütüphanelerde ve akla gelebilecek birçok yerde kullanılır.

https://www.ribonsepeti.com/wp-content/uploads/2019/10/epson-colorworks-tm-c7500g.jpg

Piyasada En Çok Tercih Edilen Barkod Yazıcılar Hangileri?

Piyasada en çok tercih edilen barkod yazıcı modelleri arasında Honeywell PC42T, Toshiba FV4T, Zebra GC420T ve buna ek olarak yeni nesil Epson TM-C3500 / Epson TM-C7500G modelleridir.

Honeywell PC42T: Honeywell’in yeni barkod yazıcısı PC42T masaüstü segmenti için üretilmiştir. Ribon kapasitesi 300 metre olan PC42T enthernet bağlantısı ile göz dolduruyor. Ribon kapasitesinin bu denli yüksek derecede olması onu son derece ekonomik kılmakta. Enthernet bağlantısıyla beraber, USB ve paralel bağlantıları da eksiksiz olarak mevcut bulunuyor. Baskı hızı saniyede 10 cm olan bu cihaz birçok alanda tercih edilenler arasında bulunuyor.

Toshiba FV4T: Uygun fiyatıyla, sağlam ve kompakt tasarımıyla Toshiba FV4T, kullanıcılarına güçlü bir etiket bası çözümü sunuyor. Mevcut sistemde hiç bir değişiklik yapmadan rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Zebra GC420T:Baskı sistemlerinin önde gelen firmaları arasında yer alan Zebranın kompakt tasarımlı masaüstü modellerindendir ve son derece kalitelidir. 32 bit mikro işlemcisiyle seri bir biçimde etiket basımına olanak tanır. Ayrıca 8 MP hafızası ile yüksek hacimde metin ve grafik bilgisi depolayabilmektedir.