Ördek Yavrusu Nasıl Beslenir?

Perde ayaklı bu sevimli hayvanlar dünya genelindeki tüm sulak arazilerde yaşamlarını sürdürmektedir. Ördeğin etinden ve yumurtasından da yararlanıldığından çiftlik hayvanı olarak beslenmektedir. Ördek yavrusu ise çok sevimlidir ve gördüğümüzde içimizden onları beslemek duygusu gelişir. Peki ördek yavrusu nasıl beslenir ve bakımı nasıl olmalıdır? Ördek yavrularını beslemeye karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken yavrunun ihtiyaç duyduğu ısı ortamını sağlamaktır.

ördek yavrusuİlk 10 gün boyunca ördek yavrusunun ihtiyaç duyduğu sıcaklık 36 derecedir. Her hafta bu sıcaklık tedricen düşürülerek bir buçuk ay sonra 20 derece sıcaklık ortamına indirilir. Ördeklerin en önemli farkı yumurtadan çıktıklarında anneye bağlı olmamalarıdır. Yani kısa bir süre sonra kendi başlarına yürüyebilir koşabilir çevresini tanımaya başlayabilir. Ördek yavrusunun ısı ortamı dışında diğer önemli konu beslenmesidir. Beslenme konusunda; ilk yumurtadan çıktıktan sonra civciv yemi verilebilir. Protein oranı en az %20 olan yüksek kaliteli ürünleri seçmeniz ördeklerin besili büyümesini sağlayacaktır.

İlk 15 gün proteinli civciv yemlerini verebilirsiniz. 5 ay sonraysa diğer yemleri ördek yavrularına verebilirsiniz. Diğer yem olaraksa tahıl hububat ekmek içi besin gıdası olarak verilebilir. Beslenme dönemi ilk aylarda önemle üzerinde durulacak bir konudur. Vitamin ve mineral açısından zengin besinleri aldığında güçlenir ve daha sonra kendisine çok rahat bakar. Hatta kendini suda temizleyebilir bakımını kendi başına yapabilir. Bir bakıma ördeklere dirençli ve yetenekli hayvanlar diyebiliriz.